ESG imperatīvs: Biznesa tendences Eiropas uzņēmumu vidū

Pāreja uz ilgtspēju ir kļuvusi par obligātu uzņēmumiem visā pasaulē. Pieaugot vides un sociālajām problēmām, uzņēmumiem ir jāpielāgo savas stratēģijas un darbības, lai apmierinātu patērētāju, investoru un regulatoru mainīgās cerības. Tomēr ilgtspējības ceļš ne vienmēr ir vienkāršs, un uzņēmumi saskaras ar dažādām problēmām un šķēršļiem.
Saskaņā ar nesen BDO Belgium un Mercuri Urval veikto aptauju, ko veica 150 uzņēmumu vidū, galvenie izaicinājumi, kas kavē pāreju uz ilgtspēju, ir izmaksas un resursu trūkums (26 % respondentu), kam seko sarežģītas piegādes ķēdes, kultūras un uzvedības barjeras, kā arī izpratnes un sapratnes trūkums.
Par laimi, šie izaicinājumi nav nepārvarami. Tālāk sniegtas dažas atziņas no mūsu pieredzes, kas var palīdzēt uzņēmumiem tos pārvarēt, lai kļūtu ilgtspējīgāki. 
 
1) Nosakiet prioritātes, izvirzot galveno pirmajā vietā
Mūsu pieredze liecina, ka izaicinājumu, kas saistīts ar lielajām izmaksām un resursu trūkumu, bieži var pārvarēt, izstrādājot skaidru stratēģiju. 
Kā jūs varat to sasniegt? Kas jums jāapsver?
  • Vispirms nosakiet savas prioritātes. To var izdarīt, veicot dubultu būtiskuma novērtējumu, pamatojoties uz divām perspektīvām: uzņēmuma ietekmi uz cilvēkiem un vidi (ietekmes nozīme) un VSP (vides, sociālo un pārvaldības) jautājumu finansiālo ietekmi uz uzņēmuma darbību (finansiālā nozīme).
  • Pēc tam, definējot VSP rīcības plānu, ņemiet vērā biznesa situāciju. Lai gan var būt nepieciešami sākotnējie ieguldījumi, ilgtspējas pasākumi var faktiski samazināt izmaksas ilgtermiņā. Piemēram, investējot saules paneļos, var būt nepieciešams sākotnējais ieguldījums, taču ilgtermiņā tas var radīt ievērojamus izmaksu ietaupījumus. Tāpēc vissvarīgākais izmaksu samazināšanas elements ir ilgtermiņa stratēģija, kuras pamatā ir pareizās prioritātes. Dubults būtiskuma novērtējums var palīdzēt jums izvēlēties pareizās darbības, noteikt, kur ieguldīt, un ievērot ilgtermiņa perspektīvu.
“Izvirzot par prioritāti dubulto būtiskumu, uzņēmumi var labāk izprast VSP riskus un iespējas, kas attiecas uz viņu uzņēmējdarbību, un izstrādāt stratēģijas, kas rada ilgtermiņa vērtību visām ieinteresētajām pusēm. Šī pieeja var palīdzēt uzņēmumiem identificēt un pārvaldīt ilgtspējas riskus un iespējas, kas bieži tiek ignorētas."
Vita Liberte 
BDO Latvia partnere
 
“Daudzi uzņēmumi maldīgi uzskata, ka izmaksas un resursu trūkums ir lielākais ilgtspējas šķērslis. Tomēr ilgtermiņā ilgtspējas pasākumi bieži vien faktiski samazina izmaksas un palielina uzņēmumu pozīciju. Ilgtspēja palīdz uzņēmumiem izmantot jaunas uzņēmējdarbības iespējas. Izvirzot par prioritāti integrētu domāšanu un veicot visaptverošu dubulto būtiskuma novērtējumu, uzņēmumi var noteikt pareizās jomas, kurās investēt, un uzskatīt ilgtspēju kā ilgtermiņa stratēģiju, nevis īstermiņa slogu."
Raivis Jānis Jaunkalns
BDO Latvia revīzijas nodaļas vadītājs
 
2) Iesaistiet savu vērtību ķēdi 
Pēdējos gados globalizācija ir novedusi pie vērtību ķēžu pieaugošas sarežģītības. Lai gan šis modelis palīdzējis uzlabot efektivitāti un samazināt izmaksas, tas arī radījis būtiskus šķēršļus uzņēmumiem, kuri vēlas pāriet uz ilgtspējīgāku praksi. Globālo vērtību ķēžu sarežģītā būtība nozīmē, ka uzņēmumi var būt neaizsargāti pret piegādes ķēdes traucējumiem, piemēram, tiem, kas piedzīvoti Covid-19 krīzes laikā. Turklāt uzņēmumiem bieži vien ir ierobežota pārskatāmība par savu piegādātāju praksi, kas var apgrūtināt vides un sociālo standartu ievērošanu visā ķēdē.
Kā jūs varat to sasniegt? Kas jums jāapsver?
  • Savu vērtību ķēdes kartēšana no izejvielām līdz gala lietotājiem. Tas var palīdzēt noteikt iespējamos riskus un ievainojamības, piemēram, jomas, kurās netiek ievēroti vides vai sociālie standarti.
  • Sadarbošanās ar ieinteresētajām personām visā ķēdē (tostarp piegādātājiem, klientiem, ietekmētajām vietējām kopienām u. c.) var palīdzēt labāk izprast jūsu uzņēmuma ietekmi un noteikt jomas, kurās ir iespējami uzlabojumi.
  • Atbildīgas iepirkumu prakses ieviešana. Nosakiet VSP (vides, sociālos un pārvaldības) standartus, lai vadītu savus iepirkuma lēmumus, un atbalstiet savus piegādātājus, lai izpildītu šīs cerības. Piemēram, uzņēmumi var nodrošināt apmācību un resursus, lai palīdzētu piegādātājiem uzlabot savu ilgtspējas praksi un/vai piedāvāt stimulus ilgtspējas mērķu sasniegšanai. Vairāk lasīt šeit.
3) Kultūras barjeru pārkāpšana
Lai integrētu VSP apsvērumus biznesa lēmumu pieņemšanā, daudziem uzņēmumiem būs nepieciešamas ievērojamas kultūras pārmaiņas. Lai gan tādi faktori kā izmaksas, kvalitāte un laiks tradicionāli ir bijuši biznesa lēmumu pieņemšanas galvenā uzmanība, arvien nozīmīgāka kļūst VSP apsvērumu pievienošana šim sarakstam. Tomēr, lai panāktu šo maiņu, būs jāpieliek saskaņotas pūles, lai mainītu darbinieku un vadības attieksmi un perspektīvu.

Kā jūs varat to sasniegt? Kas jums jāapsver?
  • Vadiet ar piemēru: Lai izveidotu kultūru, kurā tiek vērtēti VSP apsvērumi, ir svarīgi, lai augstākā vadība un līderu grupas rādītu piemēru. Tas nozīmē integrēt VSP apsvērumus savos lēmumu pieņemšanas procesos un uzskatāmi demonstrēt savu apņemšanos nodrošināt ilgtspējību. Ja darbinieki redz, ka viņu vadītāji nopietni uztver VSP apsvērumus, viņi, visticamāk, sekos šim piemēram. 
  • Iesaistiet darbiniekus: Lai veidotu kultūras pāreju uz VSP, ir nepieciešama darbinieku aktīva līdzdalība un iesaistīšanās visos līmeņos. Kā minēts iepriekš, tas var ietvert apmācību un izglītības programmu organizēšanu. Turklāt uzņēmumi var izveidot kanālus darbiniekiem, lai sniegtu atsauksmes un idejas par to, kā uzņēmums var uzlabot savu VSP sniegumu. Aktīvi iesaistot darbiniekus procesā, uzņēmumi var radīt īpašumtiesību un līdzdalības sajūtu. Galu galā mērķis ir padarīt VSP apsvērumus par dabisku un neatņemamu lēmumu pieņemšanas procesa – tāpat kā jebkuru citu uzņēmējdarbības faktoru – sastāvdaļu.
4) Paaugstiniet ikviena prasmes
Vēl viens izaicinājums, ko mēs bieži redzam, ir izpratnes trūkums. Tā kā ilgtspēja ir salīdzinoši jauns un sarežģīts jēdziens, daudziem uzņēmumiem ir ierobežota izpratne par to, kas īsti ir VSP, un tas var būt būtisks šķērslis progresam. Tāpēc ir nepieciešama uzņēmuma kvalifikācijas paaugstināšana, kas ļaus jūsu darbiniekiem un valdes locekļiem no sākotnējā skepticisma pāriet uz sapratni un līdzdalību, pat kļūt par virzītājspēku.

Kā jūs varat to sasniegt? Kas jums jāapsver?
  • Organizējiet apmācību sesijas saviem darbiniekiem un vadības grupai. Šādi rīkojoties, vienmēr saistiet vispārīgās VSP tēmas ar sava biznesa galvenajiem aspektiem un vērtības radīšanas potenciālu.
  • Tēma par dažādību, vienlīdzību un iekļaušanu (D&E&I) ir lielisks piemērs, lai parādītu izglītības nozīmi. Daudzi cilvēki domā, ka dažādība, vienlīdzība un iekļaušana ir tikai sieviešu nediskriminēšana. Tomēr tas ir daudz kas vairāk. Tas ietver neapzinātus aizspriedumus, spēju saglabāt talantu, profilu un ambīciju papildināmību un daudz ko citu. Izglītojot darbiniekus par šīm tēmām, uzņēmumi var pārvarēt šos šķēršļus un virzīties uz ilgtspējību.

Pārvariet savus izaicinājumus šodien
Izvirzot prioritātes pareizajām lietām, iesaistot savu vērtību ķēdi, uzlabojot ikviena prasmes un laužot kultūras barjeras, uzņēmumi var pārvarēt izaicinājumus un panākt ievērojamu progresu ilgtspējas virzienā. Ceļš var būt bedrains, taču ar pareizu domāšanu un vadību ir sasniedzama ilgtspējīga nākotne. Sazinieties ar mums jau šodien, lai uzzinātu, kā mēs varam palīdzēt jums virzīties uz priekšu jūsu ilgtspējas ceļā.

Pilns ziņojums pieejams šeit